Login Form

Istatistikler

Gebruikers
209
Artikelen
1642
Weblinks
9
Artikelen bekeken hits
818431

Kurani Hayat

KUR’AN’DA KUTSAL, SAYGIN VE MÜBÂREK KAVRAMLARI

Kur’an her şeyin mutlak ölçüsünü verdiği gibi kutsalın ve saygının sınırlarını, kimin ve neyin saygın olduğunu gösteriyor; neyin nasıl mübârek olduğunu, bunun kaynağını da belirliyor. Bu anlamda Kur’an’da “kutsal, mübârek, saygın, tebârake ve ta’zim” kavramları dikkatimizi çekiyor.

Lees meer...

SAFAHÂT’TA PAYGAMBER SEVGİSİ

-Peygamberi sevmek

Hz. Muhammed’e son elçi olarak iman etmek farzdır. Bu, bilindiği gibi imanın şartlarındandır. Allah’ın varlığına ve birliğine inandığı halde hz. Muhammed’in son peygamber olduğunu kabul etmeyen İslâm dairesine girmiş olmaz.

Lees meer...

KUR’AN’DA GÜZELLİK KAVRAMI

-Giriş: Güzellik gerçeği

İnsan hayatında “güzel-çirkin”, “güzellik-çirkinlik” gerçeği var. Herkes kendine göre bazı şeylere güzel der. Güzel dediği şeyi sever, hoşnut olur, onunla meşgul olmaktan zevk alır.

Lees meer...

KUR’AN’DA İSRAF KAVRAMI

-Sözlükte israf

‘İsraf’  kavramının kökü olan ‘se-ra-fe’(masdarı: seref), sözlükte; ağaç kurdu yaprağı yemek, yemek yenilip bitirilmek, “se-ri-fe” kalıbı ise; gaflete düşürmek, aldatmak, hata ettirmek demektir.

Lees meer...

KUR’AN’DA ÖRTÜNME KAVRAMI

-Örtünme fıtrîdir

Giyinme (tesettür) fıtrattandır (yaratılıştandır) ve insan için doğal bir ihtiyaçtır. İnsan ve toplum için her konuda en ideal ölçüleri koyan Kur’an örtünme konusunda da evrensel, sonsuz ve fıtrata uygun ölçüleri koymuştur. Bu açıdan tesettür ibadet (kulluk) boyutu da olan bir elbise (giyinme) ahlâkıdır.

Lees meer...

ALLAH TASAVVURUNU İNŞA EDEN KAVRAMLAR

-Giriş

Bir şey hakkındaki tasavvurunuz o şeyi nasıl anladığınızdır. O şey zihninizde nasıl yer ediniyor? Hangi şekil ve boyutta olduğunu düşünüyorsunuz? Zihninizde canlanan o şeyin akıl ve kalpteki karşılığı nedir? Bu gibi sorular tasavvurla ilgilidir ve sizin şeylere anlam vermenizde anahtar rolüne sahiptir.

Lees meer...