Login Form

Istatistikler

Gebruikers
209
Artikelen
1765
Weblinks
9
Artikelen bekeken hits
1009827

İSLAMIN TEMEL KAVRAMLARI

Kavram kargaşası, zihinsel ve toplumsal gevşemelere ve çalkantılara yol açar. Kavram üzerindeki anlaşmazlıklar kuşaklar ve sınıflar arasındaki mesafeyi artırır.
Bu sıkıntıyı toplum olarak uzun zamandan beri yaşıyoruz. Bunun nasıl bir tahribe yol açtığını fikir çilesi çekenler bilir.
Bu kavram kargaşası Din'i tanımada, onu anlamada ve ifade etmede olursa sıkıntının boyutları daha da büyük olur.
Allah'ın Dini'ni yanlış anlamak, eksik tanımak, onu eksik yaşamaya sebep olur.
Bunun da zararları sayılamayacak kadar çoktur. Üstelik günümüzde İslama sevgi beslemeyen pek çok kişi, kurum ve kuruluş ellerinden geldiği kadar onu yanlış tanıtmaya, öğretmeye çalışıyorlar.
Onu ya kendi kavramları ile anlatmaya, ya da İslama ait terim ve kavramların içini boşaltıp kendi arzularına göre doldurarak sunmaya çalışıyorlar.
Böyle bir durumda müslümanlar maalesef dinlerini o dini sevmeyenlerden, o dine hasımlık duyanlardan öğrenmek zorunda kalıyorlar.
İslam, kendini bütün insanlığa kendi diliyle takdim ediyor.
Önemli olan o dile yakın olmak, o dili samimi bir şekilde anlamaya çalışmaktır.
İnsanlar İslamı ancak onun kaynaklarından ve o kaynaklara ihlaslı bir şekilde bağlananların açıklamalarıyla öğrenebilirler.
Bu çalışma İslamı, onu kendi kaynaklarından ve kendi dilinden anlama çabası, İslami kavramları daha iyi bir şekilde öğrenebilme gayretidir.
Çaba bizden, tevfik ve kabul etme Allah'tandır.