Login Form

Istatistikler

Gebruikers
2
Artikelen
2173
Weblinks
9
Artikelen bekeken hits
2125972

Kısa makaleler

FİKİR ÖZGÜRLÜĞÜNÜN BOYUTLARI

Gerek fikir özgürlüğünün gerekse boyutlarının ne olduğunu tanımlamak oldukça zor, bir o kadar da göreceli bir meseledir. Bu konuda ortak bir söyleme ulaşmak hemen hemen imkansızdır.

Lees meer...

TIRNAKLARINI BİZİM GİBİ KESİYORSUN

İmam-ı Gazalî’nin İhyâu Ulûmi’d-Din adlı meşhur eserinde geçtiği iddia edilen bir haberden hareketle müslümanların tırnaklarını sırasıyla değil ara ara, atlayarak kesmeleri tavsiye ediliyor. (Her işimiz bitti ve şimdi sıra buna geldi!)

Lees meer...

KUR’AN’DA ASHAB ile YAPILAN TAMLAMALAR

Sahabe, Peygamber (sav) devrine yetişmiş, onu müslüman olarak görmüş,onunla birarada bulunmuş (sobetine katılmış) ve müslüman olarak ölen arkadaşlarına (İslâmda ilk kuşak müslümanlarına) verilen özel isimdir. (Uğur, M. Ansiklopedik Hadis Terimleri Sözlüğü, s: 28-29 ve 334-338)

Lees meer...

İNŞİRÂH SÛRESİ ve REĞÂİB

  • بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِِ
  • أَلَمْ نَشْرَحْ لَكَ صَدْرَكَ {1} وَوَضَعْنَا عَنكَ وِزْرَكَ {2} الَّذِي أَنقَضَ ظَهْرَكَ {3} وَرَفَعْنَا لَكَ ذِكْرَكَ {4} فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْراً {5} إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْراً {6} فَإِذَا فَرَغْتَ فَانصَبْ {7} وَإِلَى رَبِّكَ فَارْغَبْ {8}‏

Lees meer...

AZIKLARIN EN HAYIRLI EN SONSUZ OLANI

« fetezzevrdû ; inne hayri’z-zâdi’t-takva »

Hayru’z-zâd: En hayırlı azık.

İnsan bir yolcudur. Doğumdan ölüme doğru giden bir seyyah gibi.

Hayat onun için bir yoldur. O yolda yürürken ona yol haritası, kılavuz ve yol arkadaşı lazım olduğu gibi azık ta lazımdır.

Lees meer...

KUR’AN’DA NASİHAT KAVRAMI

Nasihat da çok anlamlıdır.

 ‘Nasihat’, “nush” kökünden türemiştir. “Nush” sözlükte, bir kimsenin düzelmesini sağlayan sözü veya fiili araştırmak, bir şeyi saflaştırmak (yabancı maddelerden ayırmak), dikiş dikmek, samimi olmak anlamlarına gelir. (İbnu Manzur, Lisânu’l-Arab, 14/268-269.

Lees meer...